Bize Ulaşın (0216) 384 59 22 · sdoakademi@gmail.com

İkinci Adım

İkinci Adım Programı çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemeyi hedefleyen yapılandırılmış, önleyici bir programdır. Okul öncesi (4 yaş), Ana Sınıfı (5 yaş), 1., 2., 3. ve 4. sınıf düzeylerine uygun hazırlanmış programları vardır. Her sınıf düzeyinde Empati, dürtü kontrolü, öfke yönetimi ve problem çözme alanlarına ait farklı alt becerileri geliştirir.

Farklı sınıf düzeylerine özel programlar o yaş grubuna spesifik becerileri basitten karmaşığa sıralı bir biçimde öğretirken, sosyal-duygusal gelişim alanında zorlanan çocukları değil, tüm çocukların gelişimini sağlamayı amaçlar.

İkinci Adım Programı, çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerine verdiği destekle okul ortamındaki şiddeti azaltmayı, olumlu bir sınıf ve okul iklimi yaratmayı, bu sayede öğrenme ortamını olumlu etkileyerek çocukların akademik başarılarını arttırmayı hedefler.

Dünyanın 18 ülkesinde 30 milyon çocuğa ulaşan İkinci Adım Projesi, orjinal adı ile Second Step,Commitee for Children tarafından geliştirilmiş bir programdır.

Birçok araştırmaya konu olan ve ödüle layık görülen programın uygulama sonrasında;

  • Okul iklimini olumluya çevirdiği,
  • Öğrenciler arasında kabul ve hoşgörünün artıp, çatışmaların indirgendiği,
  • Akademik başarının arttığı
  • Disiplin cezası alan öğrencilerin sayısında azalma olduğu gözlemlenmiştir.

İkinci Adım’ı uygulayan kurumlar için tıklayın.