Bize Ulaşın (0216) 384 59 22 · bilgi@sdoakademi.com

2020 Hizmet İçi Eğitim Seminerleri

Sevgili meslektaşlarımız,

Her yıl Haziran – Ağustos dönemlerinde hizmet içi eğitim seminerlerimizle sizlerle birlikte oluyoruz. Hem eğitimlerimizi hazırlarken hem de Türkiye’nin farklı illerinde sizlerle buluştuğumuzda mutluluk duyuyoruz. İçinden geçtiğimiz dönem hepimize eğitimi farklı bir bakış açısıyla düşünmeyi öğretti. Biz de bu bağlamda “2020 Hizmet İçi Eğitim Seminerleri” mizin tümünü uzaktan öğrenme yöntemleri ile de sunmak istedik.

Şartların farklılaşması ve yüz yüze eğitimlerin verilebilmesi uygun olduğunda sizlerle bir araya gelmekten heyecan duyacağız. Ancak yüz yüze eğitime imkân olmaması durumunda tüm eğitimlerimizi çevrimiçi (online) gerçekleştirebileceğiz.

Aşağıda, eğitimciler ve velilere yönelik seminerlerimizin başlıklarını, içeriklerini bulabilir, ücret bilgisi almak ve okulunuzda eğitimlerimize yer vermek üzere tarih belirlemek için asistanımız Burçak Alkışer’e 0506 323 78 75 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 EĞİTİMCİLERE YÖNELİK SEMİNERLER

1. “Okul Öncesi Dönemde Çocuklara Öz Düzenleme Becerileri Kazandırmak”

Atalarımızın dediği gibi “Ağaç yaşken eğilir”. Yaşamın ilk yıllarından itibaren edindiğimiz deneyimler sonraki yıllardaki sosyal-duygusal ve bilişsel yapılanmamızı etkiler. Öz düzenleme ve duygu regülasyonunun gelişmesinde yaşamın ilk aylarından itibaren bakım veren kişilerle kurulan ilişki ve bağların önemi kadar okul öncesi dönemde bu becerilerin desteklenmesi de kritik bir role sahip.

Hiçbirimiz bir anda, kendiliğinden, duygularının farkında olan, sakinleşebilen, olaylar karşısında davranış ve düşüncelerini planlayabilen, dürtülerini kontrol edebilen, hedeflerine ulaşmak için planlama ve organizasyon becerilerinin kullanabilen bireylere dönüşmüyoruz. Bu becerilerin hepsini yıllar içinde farklı deneyimler ile yavaş yavaş şekillendiriyoruz. Peki ama nasıl?

Bu çalışmada; bol oyunlu, hareketli ve gün içinde bir öğrencinin nasıl hissetmesini istiyorsak öğretmenlerimizi de o şekilde hissettireceğimiz etkinliklere yer vererek çocukların duygu düzenleme becerilerini desteklemenin yolları aktarılacaktır.

2. “Okul Öncesi dönemde Çocukların Kaygılarını Anlamak ve Destekleyici Oyunlar”

Yeniden normale dönmek için gün saysak da nasıl bir “normal”in bizi beklediğini bilememek hepimizin kaygısını arttırdığı gibi çocukları da etkiliyor. Okullara ilk önce dönen grup olan okul öncesi çağındaki çocuklar ve onların öğretmenleri için bu güçlü duyguları anlamak ve dönüştürmek adına neler yapılabilir?

Bu çalışmada gelişim dönemlerine göre okul öncesi çağındaki çocuklarda (3, 4, 5 ve 6 yaş) kaygının ne şekillerde ortaya çıkabileceğine, çocukların kaygı ile baş etme becerilerinin nasıl desteklenebileceğine ve okul öncesi dönem çocuklarına eğitim veren öğretmenlerin bu alanları desteklemek için neler yapabileceğine dair ipuçları ve oyun/etkinlik önerileri aktarılacaktır.

 3. “Sınıf Ortamında Duygusal Dayanıklılığı Geliştiren Öğretmen Yaklaşımları”

2020 yılında öğretmenlik yapmak demek, öğrencilerinizin duygusal gelişimlerini de belki hiç olmadığı kadar gözlemek ve gözetmek anlamına geldi. Dünyada yaşanan olaylar, kaygımızı arttıran doğal afetler, pandemi süreci ve daha birçok durum öğrencilerimizin iyi olma hallerini etkiledi. Kaygılı, güvende hissetmeyen ve gergin olan öğrencilerinizin öğrenme becerilerinin de olumsuz etkilendiğini bilirsiniz. Bu yüzden bir öğretmen olarak duygusal dayanıklılık alanını tanımak ve öğrencilerinizi nasıl destekleyeceğinizi bilmek yeni çağın olmazsa olmazlarından. Bizler de bu çalışmada öğretmenlerin duygusal dayanıklılığının nasıl desteklenebileceğini ve bunun için kullanılabilecek pratik önerileri paylaşıyor olacağız.

 4. “Öğretmenlikte Farkındalık Uygulamaları”

Tüm dünyada yankılar uyandıran Mindfulness – Farkındalık “şimdi”de olma tutumu geliştirmektir.  İnsanın, yoğun yaşam temposunun içinde, zihnini içinde bulunduğu ana yargısız olarak odaklayarak, düşüncelerinin, duygularının ve seçeneklerinin farkında olmasıdır.

Bu çalışma ile öğretmenler;

  • “Farkındalık” (Mindfulness) ın teorik alt yapısını,
  • Bilinçli ve yargısız farkındalık becerilerini geliştirmeyi,
  • Sınıflarında sakinleşme, kendindeki fiziksel ve duygusal süreçlerin farkında olma, dikkati odaklama ve empati geliştirmeyi öğrenirler.

 5. “Zorlanan Çocuğun Öğretmeni Olmak”

Her öğretmenin meslek hayatında, güçlü duygular hissetmesine neden olan, diğer öğrencilerinden daha ayrı bir yerde tuttuğu, hafızasında iz bırakan en az bir öğrencisi olmuştur. Bu öğrenci için “zor” kelimesini kullanmak her zaman uygun düşmese de, zorlanan, yaşadığı zorluklarla baş etmekte sorun yaşayan bu çocukların öğretmeni olmak üzerine paylaşımlarda bulunduğumuz bu atölye çalışmasında öğretmen olmaya, bağ kurmaya, davranışlarının altında yatan etkenleri araştırmaya odaklanıyoruz.

Zorlanan çocuk kimdir?

Zorlanan çocuk bize neler hissettirir?

Zorlanan Çocuğun ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik uygun yaklaşımlar nelerdir? konularına değineceğimiz bu eğitimizde örnek senaryolar ve uygun çözüm yolları üzerinden çalışacağız. 

6. “Sınıfta Uygulanmaya Hazır Duygusal Zeka Etkinlikleri – İlkokul Düzeyi”

Sınıflarımızda birçok etkinlik uyguluyoruz. Peki öğrencilerinizin duygusal zekalarını destekleyecek etkinlikler kullanıyor musunuz? Öğrencilerinizin duygusal zekalarını desteklemek demek onların empati göstermelerini, birbirleri ile iyi geçinmelerini, problemlerini çözebilmelerini ve duygularını ifade etmelerini geliştirmek demektir. Bu eğitimimizde duygusal zeka kavramının temelini öğrendikten sonra sınıfınızda kullanabileceğiniz etkinlik örneklerini paylaşacağız.

 7. “İkinci Adım Programı Tazeleme Eğitimi” (İkinci Adım Programı’nı uygulamaya başlamış okullar içindir ve tek oturum olarak gerçekleştirilir)

 Bu program okulunda İkinci Adım Programı uygulayan eğitimcilerin bilgilerini tazelemek, geçmiş yıllara ait deneyimlerini zenginleştirmek, güncel bilgi ve araştırmalarla yeni dönemdeki İkinci Adım uygulamalarını daha etkin kılmayı amaçlamaktadır.

Aşağıda yer alan iki eğitim ise Ağustos dönemi hizmet içi eğitim döneminde açılacaktır.

 “Ortaöğretimde Sosyal Duygusal Gelişimi Destekleyici Öğretmen Yaklaşımları”

“Pandemi Sonrasında Okula Uyum Sürecini Kolaylaştırıcı Yaklaşımlar”

 

SOSYAL DUYGUSAL ÖĞRENME AKADEMİSİ EBEVEYN BULUŞMALARI

Velilere yönelik tasarlanan bu buluşmalarda konunun ana hatları teorik arka plan bilgisi ile verilmekte, ardından velilerin günlük yaşamlarına aktarabilecekleri uygulamalar ve önerilere yer verilmektedir. Katılımcı sayısının uygun olduğu durumlarda soru-cevap bölümüne de yer verilecektir.

  1. “Ebeveynlikte Yaptığımız 5 Temel Hata” 
  2. “Ebeveynlikte Duygusal Okur Yazarlık”
  3. “Çocuklarımıza Kazandırmamız Gereken 10 Değer”
  4. “Ailede Pozitif Disiplin”
  5.  “Çocuklarımızın Duygusal Dayanıklılığını Nasıl Geliştirebiliriz?”